Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 596 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Demonstrace proti uznání „Republiky Kosova“ na Václavském náměstí v Praze Email

Pondělí, 20. února 2012V pátek - 17. 2. 2012 - odpoledne jsme se sešli na Václavském náměstí, abychom si připomenuli hanebný čin Karla Schwarzenberga a vlády Mirka Topolánka, kterého se dopustili uznáním samozvaného ilegálního narkostátu „Republika Kosova“. V čele tohoto „státního útvaru“, který leží na území okupované jihosrbské provincie Kosova a Metochie, stojí lidé, kteří vládnou drogovému obchodu v Evropě. Někteří z nich, jako současný ministerský předseda Hashim Thaçi nebo bývalý ministerský předseda Ramush Haradinaj  jsou důvodně podezřelí z popravování srbských zajatců – vojáků i

Celý článek...
 
Již zítra - sobota 24. 3. 2012 ve 20,00 hod. - Mostecká ulice v Praze - pietní akt k výročí barbarského bombardování Srbska v roce 1999 Email


Přátelé, přijďte s námi zavzpomínat na oběti nesmyslného a barbarského bombardování Jugoslávie letouny NATO v roce 1999.

Sejdeme se v Mostecké ulici na Malé Straně 24.3.2012 ve 20,00 hod. - v době, kdy před 13 lety dopadly na Srbsko první bomby a zabily první srbské děti a civilisty.

Připomeneme si, že bombardování mělo zajistit vítězství zločinné kosovsko-albánské narkomafie nad jugoslávským sociálním a multietnických státem. Připomenem si  spoluvinu české vládnoucí "elity" na tomto útoku, proti našim odvěkým srbským a černohorským přátelům a bratřím, s kterými nás pojí podobné historické skutečnosti a zkoušky.

Připemeneme si i to, jak dnes Evropská unie pod německým vedením vydírá Srby a Srbsko a porušuje mezinárodní právo a nepokrytě straní kosovsko-albánským válečným zločincům a obchodníkům s lidskými orgány.

Hanba agresorům! Na oběti nikdy nezapomeneme!


 
Pietní akt k výročí bombardování Jugoslávie letouny NATO Email

Neděle, 25. března 2012Včera večer jsme se sešli v Mostecké ulici na pražské Malé Straně před budovou velvyslanectví Republiky Srbsko. V krátkých projevech jsme si připomenuli nevinné oběti barbarského bombardování Jugoslávie, vylhané důvody, které k agresi NATO na Balkánu vedly a strašné důsledky, které tento akt mezinárodního násilí přinesl lidem v této oblasti světa.

Na Kosovu byla k vládě dosazena kosovsko-albánská narkomafie, která posléze vyhlásila i svůj „nezávislý stát“ Republika Kosova. NATO při vstupu na Kosovo slibovalo ústy Javiera Solany, Tonyho Blaira a Billa Clintona, že ochrání místní multietnickou společnost. Nic z toho se nestalo.

Celý článek...
 
Demonstrace k 3. výročí vyhlášení nezávislosti Kosova (Tisková zpráva ) Email

Středa, 16. února 2011

Dne 17. února 2011 od 16:00 se v Praze na Václavském náměstí bude konat demonstrace proti jednostranně vyhlášené nezávislosti tzv. Republiky Kosovo a jejímu uznání Českou republikou a dalšími zeměmi. Vyhlášením nezávislosti prozatímními institucemi samosprávy Kosova došlo k porušení stále platné rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 z roku 1999, která stvrzuje územní celistvost Srbska v souladu s Helsinským závěrečným aktem (1975).

Celý článek...
 
Češi protestovali proti nezávislosti Kosova. Email

Pátek, 18. února 2011


Na hlavním pražském náměstí – Václavském – jednom z největších v Evropě, rozvinula včera skupina mladých Čechů anglicky psaný transparent. Bylo na něm napsáno: „Na prodej – játra,ledviny, plíce, srdce. Kontakt: Hašim Taçi“. Tímto způsobem chtěli mladí Pražané, s jistou dávkou ironie, obrátit pozornost tisíců turistů z celého světa, kteří procházeli po nejnavštěvovanějším místě hlavního města Česka.Bylo to na protestním shromáždění, které svolalo občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu.


Nedaleko od tohoto „inzerátu“ členové Sdružení a početní sympatizanti boje Srbů za obranu jejich hodnot na Kosovu a v krajích na jižním konci Srbska, při příležitosti třetího výročí nelegálního jednostranného prohlášení nezávislosti Kosova, zorganizovali sérii vystoupení.

Při té příležitosti ještě jednou vyzvali občany své země, aby dál a častěji než dosud, poskytovali podporu srbskému boji.Na shromáždění jako host hovořila bělehradská politička Marina Raguš.


Celý článek...
 
Protest proti bezpráví a porušování mezinárodního práva na Kosovu Email
 

Středa, 12. října 2011

Při příležitosti letošní konference Fórum 2000 jsme uspořádali sérii protestních akcí proti bezpráví a porušování mezinárodního práva  na Kosovu. První akce se konala v neděli 9. října před vchodem do Prague Crossroads (bývalý kostel sv. Anny v Praze na Starém městě), kde se konalo slavnostní zahájení konference, jejímž cílem podle Wikipedie je „identifikovat klíčové problémy lidské civilizace a hledat možnosti předcházet eskalaci náboženských, kulturních nebo etnických konfliktů.“  

Celý článek...
 
Protest proti porušování ... (pokrač.) Email


Další náš protest se konal ráno v úterý 11. října na mostě, který vede z nábřeží na ostrov Žofín, kde se hostům Fora 2000 podávala snídaně, po níž se konala panelová diskuse na téma „Mír versus spravedlnost“. Delegáty dopoledne svážely na Žofín auta s kouřovými skly, takže neinformovaný divák by mohl mít dojem, že se nejspíše jedná o nějaký „společný zločinný podnik“. Máme radost, že si nás všimla i některá média a že jsme si mohli popovídat a pozdravit se s několika politiky, kteří přišli pěšky.
Celý článek...
 
Náš dar nemocnici ve Štrpcích Email

Neděle 6. listopadu 2011Všechno začalo telefonátem: „Brněnská úrazová nemocnice se zbavuje materiálu, který by se určitě hodil bratrům na Kosovu.“

Byl začátek léta a nápad uzrál téměř okamžitě.  Za naše občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu jsme s kolegou Václavem Hajným sepsali s Brněnskou úrazovou nemocnicí darovací smlouvu a odvezli materiál, kterého byla plná Avie, k němu na dvůr.

Jak ale darovaný zdravotnický materiál dostat na Kosovo?

Celý článek...
 
Další fotografie z předání daru ve Štrpcích Email


 
Další fotografie z předání daru ve Štrpcích Email

Ředitel nemocnice ve Štrpcích MUDr. Radojko Savić předává veliteli čeksé jendotky KFOR majoru Ing. Josefu Nejedlému vyřezávanou ikonu svatého Nikoly - patrona své rodiny. Řezba je osobní dar pro Ing. Václav Hajného v Brně, který stál u zrodu celé darovací akce.


 
Beseda o Srbsku a Kosovu v Pardubicích Email

Dne 25. ledna uspořádalo občanské sdružení Most pro lidská práva, které sídlí v Pardubicích, besedu na téma Srbsko a Kosovo. Beseda se konala v pardubickém Domě techniků. Vzácným hostem večera byl pan profesor Rajko Doleček, který cestu do Pardubic vážil ve svých 85 letech až z Ostravy. Besedy se zúčastnili členové občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu Václav Dvořák, Karel Hyka, Pavel Křivka a František Postupa. Na začátku setkání vystoupil prof. Doleček s krátkou přednáškou, ve které se snažil objasnit dlouhou historii konfliktu mezi kosovskými Albánci a Srby. Na mnoha příkladech poukázal na to, jak světová média a političtí představitelé Západu o kosovské krizi účelově lhali.

Celý článek...
 
Demonstrace k 2. výročí vyhlášení nezávislosti Kosova Email

Dne 17. února 2010 od 16:00 se v Praze na Václavském náměstí konala demonstrace proti jednostranně vyhlášené nezávislosti tzv. Republiky Kosovo a jejímu uznání ze strany České republiky a dalších zemí. Demonstraci svolalo občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu.

Celý článek...
 
Beseda se studenty klatovského gymnázia Email

Ve čtvrtek 17. prosince 2009 se na Gymnáziu Jaroslava Vrchlického v Klatovech uskutečnila beseda
se členy občanského sdružení „Přátelé Srbů na Kosovu“, režisérem Václavem Dvořákem a studentem medicíny v Plzni, rodákem z Kosovské Mitrovice, Zoranem Leševićem. Beseda byla určena především studentům zeměpisného semináře, ale zúčastnilo se jí i mnoho studentů, kteří přišli z vlastní iniciativy, aby se dozvěděli objektivní informace, které se týkají otázky Kosova. Většina žáků už předtím shlédla snímek „Uloupené Kosovo“. Z krátkého úvodu se asi sedmdesát účastníků debaty dozvědělo nové informace o aktuálním vývoji v Kosovu a většina času pak byla věnována odpovědím na dotazy. Celá akce trvala asi 2 hodiny.

(leden 2010)

 
Z cesty do Kosova a Metochie Email


Naše sdružení podniklo ve dnech 29. 4. až 6. 5. 2009 cestu do Kosova a Metohie. Při té příležitosti jsme tam odvezli dětem hračky, oblečení, počítače, osobní a hygienické potřeby. V průběhu měsíce června 2009 budete mít možnost vidět fotografie a videa z této cesty v sekci Galerie.

Celý článek...
 
Seminář o problematice současného Kosova Email

Dne 21. května 2009, rok poté, co vláda České republiky uznala nezávislost tzv. Republiky Kosovo, se v pražském Lidovém domě konal seminář o problematice současného Kosova. Seminář pořádala Masarykova dělnická akademie ve spolupráci s občanským sdružením Přátelé Srbů na Kosovu. V rámci semináře byl promítnut dokument Uloupené Kosovo. Poté měli přítomní možnost diskutovat s režisérem tohoto dokumentu Václavem Dvořákem a s dalšími členy občanského sdružení o aktuální situaci a postavení nealbánských menšin v srbském kraji Kosovu.

Členové o.s. (květen 2009)

 
Pietní akt před ambasádou Email
 Rada bych jménem celého sdružení poděkovala všem, kteří přišli 24. března ve 20:00 před Srbskou ambasádu, kde jsme organizovali pietní  akt k desátému výročí bombardováni Jugoslávie. V průběhu jsme všichni zapálili svíčky a minutou ticha jsme uctili památku nevinných oběti agrese NATO. 
   Bohužel jsem na diskusi zde zahlédla komentář, že si máme položit otázku, jestli nás nepoškozuje někdo, jako pan Vojtěch Filip který na pietním aktu řekl par slov. Osobně nejsem zastánce žádné politické strany a zásadně nevolím nikoho. Ráda bych ale něco řekla na obhajobu pana Filipa. Je to jeden z mála politiků, který jel do Jugoslávie v době, kdy NATO již několik dní „vesele“ bombardovalo.    
  A k takové návštěvě byla třeba veliká odvaha, proto si myslím, že byl kompetenti k tomu něco říci. Tato akce nebyla demonstrací, ale pinetním aktem, kde si každý mohl říct to co cítí, k danému tématu. Ani pan Jaroslav Foldyna, který je předsedou sdružení nikdy na žádné demonstrace nevystupoval za ČSSD, ale jako člověk který nemá stejný názor jako naše vláda, již byla v den konání tohoto pietního aktu vyslovena nedůvěra. Zde se můžete podívat na fotografie pořízené účastníky této akce.  

Adriana Markeševićova, místopředsedkyně sdružení

 
Tisková konference občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a petičního výboru Email

Dne 12. února 2009,v Den Srbské státnosti, uspořádalo občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a petiční výbor, jehož mluvčím je Ivan Hadrava, tiskovou konferenci v Paláci Aventin (v prostorách bývalého Slovenského kulturního střediska v Praze). Členové občanského sdružení a petičního výboru seznámili na této konferenci přítomné s obsahem jejich společného tiskového prohlášení. V prohlášení vyjádřili svůj trvající nesouhlas s vyhlášením samostatnosti tzv. Republiky Kosovo a s jejím uznáním vládou České republiky, ke kterému došlo dne 21. května 2008. Vyjádřili také solidaritu a podporu srbskému národu v jeho oprávněném úsilí o prokázání neplatnosti vyhlášení kosovského státu. Celý text tiskového prohlášení, včetně výzvy adresované české vládě,  je k dispozici níže.

Členové občanského sdružení informovali přítomné o činnosti a projektech sdružení, jehož cílem je přispívat k rozvoji přátelských vztahů mezi Čechy a Srby a napomáhat zlepšování životních podmínek Srbů, ale také ostatních nealbánských menšin na Kosovu. Členové občanského sdružení  také  přítomné informovali o další plánované cestě do Kosova, která by se měla uskutečnit na konci dubna. Dne 17. března 2009 se tisková konference pro ruské novináře opakovala v Ruském středisku vědy a kultury v Praze.

Členové o.s. (březen 2009)

Tiskové prohlášení občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a petičního výboru
ze dne 12. února 2009

Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a petiční výbor vyslovují svůj trvající nesouhlas a politování nad skutečností, že před rokem, dne 17. února 2008 došlo k vyhlášení nezávislosti tzv. Republiky Kosovo a že řada států včetně České republiky takto deklarovaný stát uznala.

Občanské sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a petiční výbor uvedené události odsuzuje, vyjadřuje solidaritu srbskému státu a jeho národu. Podporuje srbský národ v jeho oprávněném úsilí o prokázání neplatnosti vyhlášení samostatného státu Kosovo i s ohledem na to, že:

   1. Deklarací nezávislosti a uznáním státu Kosovo došlo k podkopání základního pilíře mezinárodního veřejného práva - principu svrchovanosti a územní integrity státu. Deklarace a uznání jsou v rozporu i s platnou Rezolucí RB OSN 1244 z června 1999. Křehký systém mezinárodního práva dostal těžkou ránu, a přes naše varování tak vznikl nebezpečný precedens, s jehož neblahými následky se nyní potýkáme.

   2. Naše společnost má sama tragickou historickou zkušenost s řešením územních otázek diktátem zvnějšku. Kosovo 2008 je novým Mnichovem 1938.

   3. Náš národ pojí s národem srbským výjimečné historické vazby, od žádného jiného národa se Češi a Slováci nedočkali častějších a větších projevů sympatií a podpory v těžkých chvílích než právě od národa Srbského. O morálních závazcích z toho plynoucích ostatně hovořil i ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Stále by mělo platit, že přítel přítele v nouzi neopouští.

Česká vláda uznáním tzv. státu Kosovo nejen že se přidala na  stranu bezpráví, ale i zcela vědomě pošlapala odkaz zakladatele Československa, Tomáše Garrigue Masaryka. K české vládě se proto s ohledem na výše uvedené morální a právní závazky obracíme s následující výzvou:

       1. Vyzýváme vládu České republiky, aby se zasadila o objasnění osudu Srbů a příslušníků dalších nealbánských menšin, kteří beze stopy zmizeli v Kosovu poté, co byly ukončeny vojenské akce NATO v této oblasti v červnu 1999. Současně žádáme vládu, aby vyvinula maximální možné úsilí k tomu, aby bylo prosazeno nezávislé vyšetření důvodného podezření, že některé z těchto osob se stali oběťmi nelegálního obchodu s lidskými orgány.

      2.   Vyzýváme vládu České republiky, aby se zasadila o umožnění bezpečného návratu všech uprchlíků bez ohledu na jejich etnický původ do jejich původních domovů.  To předpokládá  i zachování, resp. obnovení původních majetkových poměrů na celém území Kosova, které platily před tím, než byli uprchlíci nuceni Kosovo opustit.

      3.   Vyzýváme vládu České republiky, aby se zasadila o dodržování lidských a občanských práv všech nealbánských menšin v Kosovu.

      4.   Vyzýváme vládu České republiky, aby nepodnikala žádné další kroky vedoucí k prohloubení diplomatických styků s tzv. Republikou Kosovo, dokud nebude známo stanovisko Mezinárodního soudního dvora v Haagu k otázce, zda je jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova v souladu s mezinárodním právem.V případě verdiktu Mezinárodního soudního dvora, že vyhlášení nezávislosti Kosova nebylo v souladu s mezinárodním právem, požadujeme, aby vláda České republiky přehodnotila uznání nezávislosti tzv. Republiky Kosovo.

Praha, 12. února 2009                                                   Přátelé Srbů na Kosovu o.s.  a petiční výborСаопштење за штампу грађанског удружења „Пријатљи Срба на Косову“ и петиционог одбора, дана 12. фебруара 2009. године
На бесправље и неправду није могуће ћутати
Грађанско удружење „Пријатељи Срба на Косову“ и петициони одбор изражавају своју традиционалну несагласност и жаљење над чињеницом, да је пре годину дана, 17. фебруара 2008. године проглашена независност такозване Републике Косово и да су бројне државе, укључујићи и Чешку Републику, овако декларовану државу признале.

Грађанско удружење „Пријатељи Срба на Косову“ и петициони одбор наведене догађаје осуђују и изражавају солидарност са српском државом и њеним народом. Подржавају српски народ у његовом оправданом труду у доказивању нелегалности проглашења независне државе Косово  с обзиром на то да:

   1. Декларацијом независности и признањем Косова је дошло до поткопавања основног стуба међународног јавног права – принципа суверенитета и територијалног интегритета државе. Декларација и њена признања су у нескладу и са важећом Резолуцијом СБ ОУН 1244 из јуна 1999. године. Рањив сисем међународног права добио је тежак ударац, а и поред нашег упозорења тако је настао прецеденс, са чијим крутим последицама се сада срећемо.

   2. Наше друштво има трагично историјско искуство са решавањем територијалних питања спољним диктатом. Косово 2008. године је нови Минхен 1938. године.

   3. Наш народ спајају са српским народом изузетне историјске везе. Ни од једног другог народа Чеси и Словаци у тешким тренуцима нису дочекали чешће и веће изразе симпатија и подршке као управо од Српског народа. О моралним обавезама, које из тога произилазе говорили су и министар спољних послова Чешке Републике Карел Шварценберг и потпредседник владе Чешке Републике за европска питања Александар Вондра. Увек би требало да важи да пријатељ пријтеља не напушта у нужди.

Чешка влада, признањем такозване државе Косово, не само што је подржала страну бесправља, већ је потпуно свесно погазила аманет оснивача Чехословачке, Томаша Гарика Масарика. На чешку владу се,  с обзиром на горе наведене моралне и правне обавезе, обраћамо са следећим захтевима

   1. Захтевамо од Владе Чешке Републике, да се заложи при расветљавању судбине Срба и припадника других неалбанских мањина, који су без стопе нестали на Косову, након престанка војне акције НАТО у тој области у јуну 1999. године. Истовремено захтевамо од Владе ЧР за уложи максималан могући труд да би се покренуло испитивање оправдане сумње, да су се неке од тих особа биле жртве нелегалне трговине људским органима.
   2. Захтевамо од Владе Чешке Републике, да се заложи за омогућавање безбедног повратка свих избеглих без обзира на њихово етничко порекло у њихове сопствене домове. То подразумева и одржавање, односно обнављање пређашњег материјалног стања на целој територији Косова, које је било пре него што су избегли били принуђени да напусте Косово.
   3. Захтевамо од Владе Чешке Републике да се заложи за додржавање људских и грађанских права свих неалбанских мањина на Косову.
   4. Захтевамо од Владе Чешке Републике да не чини никакве даље кораке који воде ка продубљавању дипломатских односа са такозваном републиком Косово све док не буде познато изјашњавање Међународног суда правде у Хагу на питање да ли је једнострано проглашавање независности Косова у складу са међународним правом. У случају вердикта Међународног суда правде да проглашавање независности Косова није било у складу са међународним правом, захтевамо да Влада Чешке Републике преиспита признање независности такозване Републике Косово.

У Прагу, 12. фебруара 2009. године           ГУ „Пријатељи Срба на Косову“ и петициони одборЗаявление для прессы oбщественногo объединения Друзья сербов на Косовo и инициативной группы граждан от 12 февраля 2009 г.

О беззаконии и несправедливости нельзя молчать!

Oбщественноe объединениe Друзья сербов на Косовo и инициативаная группа граждан выражает своё несогласие и сожаление в связи с фактом, что год тому назад,

17 февраля 2008 г., так называемая Республика Косово провозгласила  односторонне свою независимость  и что часть государств, в том числе и Чешская Республика,  этот акт признала законным.

Oбщественноe объединениe Друзья сербов на Косовo и инициативаная группа граждан выше указанные события осуждает, выражая солидарность Сербскому государству и его гражданам(народу). Поддерживает сербскую нацию в её справедливых требованиях о  недействительности провозглашения независимого государства Косово с учетом того, что:

1.     Декларация независимости и признание государства Косово привело к подрыву основных устоев международного общественного права – принцип суверенитета и территориальной целостности государств. Декларация и признание независимоcти так называемoй Республики Косово также находятся в противоречии с действующей резолюцией Совета безопасности ООН 1244 от июня 1999г. Шаткая система международного права получила серьёзный удар, в связи с этим, несмотря на наши предупреждения, возник опасный прецедент, с последствиями которого мы сейчас имеем дело. 

2.     В частности нашe общество само имеет историческо-трагический опыт c решениeм территориальных вопросов посредством диктатa извне. Косово 2008 – это новый Мюнхен 1938.

3.     Наш народ сербским народом сoeдиняют исключительные исторические связи, ни от кого другого чехи и словаки не получили столько проявлений симпатии и поддержки в трудные для них годы, как от сербского народа. Из этого вытекают моральные обязательства, о которых говорили министр иностранных дел ЧР Карел Шварценберг и министр по европейским делам Александр Вондра. Неизменным стоило бы значить, что друг друга в беде не бросит.

Чешское правительство признанием так называемого государства Косово не только присоединилось к стороне беззакония, но и совершенно осознано растоптало наследие оставленное основателем Чехословакии, Томашем Гарриком Масариком. Поэтому учитывая выше приведенные моральные и правовые обязательства, мы обращаемся к чешскому правительству со следующими требованиями:

1.     Призываем правительство Чешской Республики добиваться выяснения судьбы сербов и членов других неалбанских меньшинств, которые бесследно исчезли в Косово после того, как в этой области были закончены военные действия НАТО  в июне 1999 г.. Одновременно просим правительство приложить максимальное усилие для того, чтобы было проведено независимое расследование в связи с подозрением, что некоторыe из этих людей стали жертвами нелегальной торговли с человеческими органами.

2.      Призываем правительство Чешской Республики чтобы взялось за получение возможности на безопасное возвращениe для всех беженцев независимо от их этнической принадлежности в их бывшие дома. Это подразумевает сохранение или же возобновление исходных имущественных отношений на всей территории Косово, которые были действительны до того, как беженцы были изгнаны из страны.

3.     Призываем правительство Чешской Республики отстаивать соблюдение прав человека и гражданских прав всех неалбанских меньшинств в Косово.

4.     Призываем правительство Чешской Республики не предпринимать никаких следующих шагов ведущих к углублению дипломатическиох отношений с так называемой Республикой Косово, до тех пор, пока не будет известна позиция Международного суда в Гааге по вопросу: является ли одностороннее провозглашение независимости Косова в согласии с международным правом. В случае вердикта Международного суда, что провозглашение независимости Косова не соответствует  международному праву, настаиваем на том, что бы равительство Чешской Республики переоценило признание независимости так называемой Республики Косово.

12.02.2009, Прага                                                      Oбщественное объединение  Друзя Сepбов на Косовo и инициативаная группа граждан


Press release of a non-profit organization  Friends of Serbs in Kosovo  and Petition committee from the  12th February 2009

Remaining silent about harm and injustice is unaccaptable!

A non-profit organization Friends of Serbs in Kosovo and  Petition committee express their repudiation of the fact that one year ago,  on the 17th February 2008,  the independent Republic of Kosovo was declared and that a number of countries, including the Czech Republic, accepted the declaration of independence.

A non-profit organization Friends of Serbs in Kosovo and  Petition committee  condemn the situation and express their solidarity with Serbian state and its people.  They support the Serbian nation in its efforts to prove the invalidity of the declaration of the  independent state of Kosovo on following grounds:

1.     The declaration of independence and its acceptance violated he basic pillar of the international law the principle of sovereignity and territorial integrity of states.  The declaration and its acceptance are in a conflict with the Resolution 1244 of the Security Council from June 1999. The fragile system of the international law was shattered and despite our warnings a very dangerous precedent occured with negative consequences we are to face now.

2.     Our society has a tragic  historical experience with solving territorial questions by an external dictate. Kosovo 2008 is a new Munich 1938.

3.     Our nation and the Serbian nation have exclusive historical relations, no other nation made such frequent and great  expressions of sympathy and support to our people in hard times than the Serbian one. Our ensuing moral committments were mentioned by both the minister of foreign affairs Karel Schwarzenberg and the minister for European affairs Alexandr Vondra. The principle should still hold that a friend in need is not to be abandoned.

The Czech Government, by recognizing the State of  Kosovo, supported injustice,  and also undermined the legacy of the founder of  Czechoslovakia, Tomáš Garrigue Masaryk. Therefore, with regards to  moral and legal commitments, we address the Czech Government with the following:

1.     We call upon the  Government of the Czech Republic to assist in clarifying the destiny of the Serbs and members of other non-Albanian minorities who dissapeared in Kosovo after the NATO military operations were finished in June 1999.  We also ask the Government to make the utmost efforts to investigate the suspicion that some of these people became victims of an illegal trade with human organs.

2.     We call upon the  Czech Government to enable all refugees, regardless their ethnicity, to return to their homes. Such return assumes maintaining or restorating the  original property relations in whole territory of Kosovo as it existed  before the refugees were forced to leave Kosovo.

3.     We call upon the  Czech Government to assist in ensuring that the human and civil rights of all non-Albanian minorities in Kosovo were observed.

4.     We call upon the  Government of the Czech Republic that it takes no further steps towards deepening  diplomatic relations with the Republic of Kosovo until the decision of the International Court in Haag concerning the unilateral declaration of independence  of Kosovo and its accordance with the international law is known. In case  the International Court in Haag decides that the declaration of independence of Kosovo was not in accordance with the international law, we call upon the he Czech Government to revise the recognition of independence of the Republic of Kosovo.

Prague, 12th February 2009                                      Friends of Serbs in Kosovo and Petition committee

 

 
Ledviny a játra - uvítání paní Jahjagu v Praze Email

Úterý, 11. října 2011

 
   

Vážení přátelé,

musíme vám poděkovat za podporu, kterou jste nám projevili při našich demonstracích 9. a 11. 10. 2011  za to, že jste se přidali. Odpolední demonstrace proběhla podle očekávání. U vchodu do Goethova institutu (dříve ambasáda NDR) jsme upozornili na to, že Kosovo je ráj organizovaného zločinu, že je to heroinová země a že čelní představitelé toho kvazistátu jsou zapleteni do nejohavnějších zločinů, včetně popravování unesených a zajatých lidí pro kšeft s lidskými orgány.

Celý článek...