Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 1484 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Cernica Email

Sobota, 15. ledna 2011
Cernica je multietnická vesnice na Kosovu a Metohiji, smutně proslulá po zločinech Albánců na Srbech.
Naše sdružení se již několik měsíců chystalo tuto vesnici navštívit. Chtěli jsme se podívat, co se zde změnilo za 11 let od konce války. Avšak že zdejší srbské obyvatele budeme hledat doslova jako skřítky v černém lese bychom nevěřily, kdybychom to nezažily…

Celý článek...
 
Poslední prizrenští Srbové Email

Úterý,21.září 2010

V carském městě Prizrenu kdysi jakoby všichni společně dýchali: Albánci, Turci, Goranci, Chorvaté, Romové a deset tisíc Srbů. Dnes jich tu je pouze 19.

Prizren – Jak nejsilněji můžeme, boucháme na těžká dřevěná vrata bez čísla, v někdejší ulici Osvobození. Žije tu starý muž jménem Miloš Nekić, na kterého nemohl žádný Albánec. Ani z UČK, ani z TMK (Kosovská mírová četa – totožná organizace jako „rozpuštěná“UČK, pod tímto názvem oficiálně povolená od KFOR, tzn. UČK pokračuje v činnosti pod jiným názvem), ani rozjívení haranti, kteří házeli kameny do oken a na vysloužilé střešní tašky, ani ti, kteří se k němu do domu čtyřikrát vloupali přes střechu, aby ho donutili opustit svůj dům, kde odjakživa žili jeho předci.

Celý článek...
 
Jak se dělá etnická čistka? Zeptejte se KFOR! Email

(Příběh kosovské vesnice Novake)

Vesnice Novake  leží v jižní Metohiji a spadá do okresu Prizren. Před válkou zde žilo 476 srbských obyvatel. S Albánci z okolních vesnic, kteří jsou katolíci, vždy vycházeli dobře a to i době, kdy UČK unášela a vraždila Srby. Podle Vojensko-technické dohody z Kumanova (9. červen 1999), která ukončila agresi NATO, se musela jugoslávská armáda a srbská policie z Kosova stáhnout. Po stažení těchto sil obyvatelé Novak zůstali úplně bez ochrany. Spoléhali se na to, že v období bojů v letech 1998-99 nikomu neubližovali. Poté, co Srbové začali být na celém Kosovu napadáni, se obyvatelé Novak 15. června uchýlili do sousedních vesnic Špinadija (obývané albánskými katolíky) a Smač (obývané albánskými katolíky a Srby). Zde strávili dva dny a dvě noci, než na místo dorazili vojáci německého KFORu za doprovodu třech členů UČK. Německý KFOR Srby nejprve odzbrojil a poté jim nařídil okamžitý odchod do Srbska, prý z důvodů jejich bezpečnosti. KFOR zorganizoval obrněný konvoj s jedním tankem vepředu a s druhým na konci a všichni Srbové, společně se Srby ze Smače, byli eskortováni za hranice Kosova do centrálního Srbska, kde byli ponecháni svému osudu.

Celý článek...
 
Česmin Lug Email

Členové našeho sdružení navštívili tábor Česmin Lug 5.5.2009. Při této příležitosti jsme zde předali darem nové dětské oblečení v hodnotě 1800 Euro a rozdali dětem čokoládové figurky. Přijal nás velmi vstřícně hlavní zástupce Romů, pan Latif Masurica.

 

KDE SE NACHÁZÍ ČESMIN LUG?

Tábor pro romské utečence se nachází jen několik kilometrů od olověného dolu Trepča, od léta 2007 opuštěného. V listopadu 1999 UNHCR na holé půdě v bezprostřední blízkosti tohoto dolu umístila několi stovek Romů z romské čtvrti v jižní části Kosovské Mitrovice. Když začalo být jasné, že se nebudou hned tak moci vrátit do svých domovů, postavila jim UNHCR na stejném místě dřevěné přístřešky. Avšak to, co mělo být původně pouze dočasným řešením, představuje i po deseti letech podle všeho řešení trvalé.

video

 

Celý článek...
 
Klášter sv. Archanděla (Prizren) Email

Klášter se nachazí v kaňonu řeky Bystrice nedaleko města Prizren. Byl postaven v letech 1343-1352. Po nájezdech a obsazení tohoto území Osmany roku 1455 byl klášter vyrabován a zničen.Následně byl roku 1615 srovnán se zemí a zbylý materiál byl odvezen a použit na stavbu Sinan Pašiny mešity v Prizrenu.

Běhěm devadesátých let dvacátého století se začalo se stavbou nového kláštera na původním místě, který  byl dokončen v roce 1998.

Po ukončení agrese NATO proti Jugoslávií albánští teroristé po přichodu sil KFOR v červnu roku 1999 vyrabovali a zničili tuto stavbu a opět zopakovali svůj čin během pogromu na  Srby v březnu roku 2004. Dnes je toto místo pod ochranou německých vojáků KFOR.

 
Klášter Zočište Email
Nedaleko od města Orachovac se nachází vesnice Zočište. Před válkou zde bydlelo a žilo padesát srbských rodin a stejný byl i počet rodin albánských. V roce 1999 byli z této vesnice všichni obyvatelé srbské národnosti vyhnáni.

 

Pravoslavný klášter Svatého Kozme a Damjana (více známý pod názvem Začište) ze 14. století byl 21. července 1999 srovnán Albánci před zraky vojáků KFOR se zemí. 
 

Celý článek...
 
Gračanica Email

Městečko Gračanica má okolo 15.000 obyvatel (Srbů). Je vzdálena jen 8 km od Prištiny (500.000 obyvatel, Albánců). Jedná se o velkou srbskou enklávu, do které směřuje velká část pomoci, konkrétněji starým lidem, sirotkům a rodinám žijícím v hmotné nouzi. Vzdělání se dětem a mládeži dostává v místních školách, mimo jiné je tu i hudební škola.

Ale Gračanica není rozhodně ideálním místem k životu - důkazem budiž kontejnerové městečko, ve kterém dnes žije okolo stovky Srbů v nehumánních a nehygienických podmínkách.

Většina z nich zde žije od 17. března 2004, kdy kosovští Albánci za nečinného přihlížení příslušníků mezinárodních mírových jednotek KFOR ničili a zapalovali vše srbské - rodinné domy i národní a kulturní památky, z nichž mnoho bylo postaveno dávno před objevením Ameriky. Tito lidé utekli do Gračanice před běsnícími kosovskými Albánci pouze v tom, co měli právě na sobě při čemž z dálky viděli, jak hoří jejich domy.

V kontejnerovém městečku žijí lidé ze všech částí Kosova se stejným osudem. Útěkem do Gračanice si zachránili holé životy a to, co jim bylo tenkrát nabídnuto jako dočasné přístřeší je i po dlouhých pěti letech jejich jedinou střechou nad hlavou, bohužel. Tyto kontejnery jsou darem ruské vlády. Na fotografiích a videích, která se nalézají v galerií, můžete vidět jak tito lidé žijí.

Celý článek...
 
Orahovac Email
Orahovac (čte se Orachovac) je malé městečko na jihu Kosova v samém srdci Metohije. Domnívám se, že je jediným místem v Kosovu, kde někteří starší Albánci mluví srbsky i mezi sebou. Oni té své mluvě říkají náš „raovačký jazyk“, protože Orahovac se albánsky řekne Rahovec. Toto malé městečko je rozděleno na albánskou a srbskou část. Albánskou část obývá zhruba 25 000 obyvatel, v srbské části z původního počtu 5 000 obyvatel zbylo již pouze 350 z nich. Celých dlouhých 9 let nevkročili nohou do albánské části Orahovce. Jinak neviditelná hranice tohoto rozdělení je u takzvané „Rankovi hospody“. Celkový prostor, který byl Srbům vyhrazen k volnému pobytu činí zhruba 500m2, je to jedna ulice. Nevím, zda si někdo z vás dokáže představit tento počet 350 lidí na prostoru o velikosti 500 m2?


U každého domu se nachází to, co vidíte na fotografiích pod textem. Je to kolo ostnatého drátu, který se běžně roztahuje v případě nějakých větších incidentů.

Celý článek...
 
Velika Hoča Email

 

  

Obec Velika Hoča se nachází v okrese Orachovac a je vzdálena 4 km jihovýchodně od města Orachovac.v jižním části Srbska.

První písemná zpráva pochází z roku 1198-1199 zapsaná v Hilandarském rukopise Stefana Nemanje.

Dnes je to srbská enkláva pod správou okresu Orachovac a administrativní sídlo místní samosprávy. Celá enkláva je pod ochranou vojenských sil německého kontingentu. KFOR.

Podle zprávy místního správního úřadu zde bydlelo v roce 2001 celkem 622 obyvatel. V roce 2007 se jejich počet snížil na 611, a při příležitosti mé poslední návštěvy v říjnu 2008 činil počet obyvatel Velike Hoče pouze 590. K tomuto snížení došlo v důsledku vystěhování a odchodu 23 osob do Norska, kde tyto požadovaly a dostaly politický azyl. Nyní ještě zhruba 5-6 rodin má též v úmyslu odejít a čeká na stejnou možnost vystěhovat se.

Celý článek...